| 
A+
Aa
A-
A
A
A

Peta LamanAduan & Maklum BalasHubungi KamiSoalan Lazim

Penjara Sungai Petani

Jalan Badlishah 08000 Sungai Petani, Kedah
Tel : 04-4202020/21 Fax : 04-4222171 | Email : Alamat emel ini dilindungi dari Spambot. Anda perlu hidupkan JavaScript untuk melihatnya.

Maklumat Ringkas

Kategori Banduan yang pernah ditahan di penjarai ini Orang Tahanan Perlindungan dari Kem Ipoh (Ipoh Camp) selepas ditutup operasinya. Pada tahun 1962 dijadikan Penjara Pusat Latihan Banduan Banduan Muda Semenanjung Malaysia Barat. Pada tahun 1983 dijadikan pula Penjara Pra Bebas (banduan banduan muda yang ada pada ketika itu telah dipindahkan ke Tempat Tahanan Perlindungan Kamunting Perak). Pada tahun 2000 penjara ini kembali dijadikan penempatan banduan banduan muda.

Pada 1 Mei 2005 penahanan kepada banduan banduan muda reman (yang belum sabitan hukuman) juga telah diterima dan mantion diadakan pada setiap minggu iaitu pada hari Khamis didalam penjara. Pada 19 November 2020 berperanan sebagai pusat transit bagi penerimaan banduan yang baru masuk dengan tujuan memastikan mereka dibuat saringan Covid-19 terlebih dahulu sebelum dipindahkan ke penjara yang tertentu.

Senarai Pengarah Penjara Sungai Petani :

SM A.R Page (1 Jan 48 - 15 Ogos 54)
SM Abbas (16 Ogos 54 - 17 Mac 55)
SM Abdul Rashid Ahmad (18 Mac 55 - 18 Julai 57)
SM Ahmad Bin Itam (19 Julai 57 - 1 Mei 59)
SM Mohamad Hasbi (2 Mei 59 - 2 Julai 61)
KIP Abdul Rahman Mohamd Ali (3 Julai 61 - 28 Mei 69)
PPP Ibrahim Haji Isa (29 Mei 69 - 31 Dis 73)
TPP Yeop Abd Aziz Bin Kulup Ahmad (1 Jan 74 - 15 Dis 78)
TPP Othman Bin Abdul Hamid (16 Dis 78 - 31 Jan 79)
TPP Wan Zakaria Bin Wan Ibrahim (1 Feb 79 - 21 Nov 79)
TPP Othman Abdul Hamid (22 Nov 79 - 31 Dis 80)
PP Yusof Abu Bakar (1 Jan 81 - 30 Dis 83)
PP Osman Mustaffa (31 Dis 83 - 30 April 86)
PP Hassan Musa (1 Mei 86 - 13 Julai 88)
PP Omar Haji Mohamed Dan (14 Julai 88 - 18 Julai 90)
PP Talhatta Hazemi (19 Julai 90 - 31 Mei 91)
PP Hassanuddin Hj Harun (1 Jun 91 - 14 Dis 93)
PP Abu Bakar Mohd Juah (14 Dis 93 - 8 Mei 95)
PP Darussalam Haji Budin (8 Mei 95 - 31 Mei 98)
PP Kushairi Manap (1 Jun 98 - 15 Sept 2003)
PP Mat Johir Bin Asin @ Hashim (19 Sept 2003 - 2 Mei 2007)
PP Mohd Yunus Salleh (3 Mei 2007 - 31 Mac 2009)
PP Abd Razak Darus (1 April 2009 - 14 April 2010)
PKP Shukri Saad (15 April 2010 - 16 Mei 2011)
PKP Mohd Muslih Mahmud (17 Mei 2011 - 14 Jan 2015)
PKP Husin Hj Johari (15 Jan 2015 - 16 Okt 2016)
PKP Ong Chiang AL Ong Boon Yeiu (17 Okt 2016 - 22 Okt 2017)
PKP Raja Nazril Azman Raja Azam Iskandar (23 Okt 2017 - 6 Nov 2019)
PKP Nazri Bin Mohamad (2019 hingga kini)