| 
A+
Aa
A-
A
A
A

Peta LamanAduan & Maklum BalasHubungi KamiSoalan Lazim

Penjara Penor

KM. 18, Jalan Kuantan-Pekan, 25150 Kuantan, PAHANG DARUL MAKMUR
No Tel :09 - 5121044 / 09 - 5121099 / 09 - 5123362 | No Faks : 09 - 5311169
Email : Alamat emel ini dilindungi dari Spambot. Anda perlu hidupkan JavaScript untuk melihatnya.

Maklumat Ringkas

Penjara Penor, Kuantan mempunyai keluasan 200 ekar dan terletak di Lot 2142, Mukim Penor, Daerah Kuantan, Pahang. Kedudukannya adalah terletak 18 km dari pusat Bandar Kuantan dan 29 km dari Bandar Di Raja Pekan. Penjara Penor telah diwartakan pada 30 Julai 1990 dan mula beroperasi pada 1 Julai 1982. Pada peringkat awal, institusi ini menempatkan penghuni dari Penjara Kuantan yang dipindahkan secara berperingkat bagi melaksanakan kerja-kerja pembinaan Penjara Penor. Pada peringkat awal, institusi ini dibina bagi kegunaan Sekolah Henry Gurney. Namun disebabkan Penjara Kuantan ditutup pada 15 Ogos 1992, cadangan asal ini diubah untuk dibuat penempatan kesemua penghuni Penjara Kuantan.

Bersesuaian dengan Visi jabatan, institusi ini telah menyediakan program latihan Voksional sebagai usaha pemulihan banduan meliputi bidang kemahiran melalui Bengkel Jahit, Bengkel Tenun DiRaja Pahang, Bengkel Dobi, Bengkel Sabun, Bengkel Ternakan Ikan dan Pertanian, Bengkel gunting rambut, Bengkel Kayu dan juga Bengkel Besi. Institusi ini juga mengadakan Program Pemulihan merangkumi PPI, Halaqah,Tahfiz Al_Quran dan Theraputik Komuniti (T.C) yang dijalankan setiap hari.

Selain itu institusi juga mempunyai Galeri Tenun Bandar MyPride Jabatan Penjara Malaysia yang terletak di Jalan Penjara Kuantan. Galeri Tenun Bandar MyPride ini mempamerkan hasil kerja tangan penghuni untuk dijual kepada masyarakat. Hasil kerja tangan penghuni yang berada didalam Galeri Tenun Bandar MyPride ini bukan hanya hasil kerja tangan penghuni Penjara Penor tetapi ianya melibatkan hasil kerja tangan penghuni diseluruh institusi Penjara Malaysia.

SENARAI KETUA INSTITUSI TERDAHULU
TPP HAJI MOHAMED NAIM BIN YUSOF ( 01.07.1982-31.08.1986 )
PP SYED ABDULLAH BIN SYED ALWI ( 01.09.1986-31.03.1988 )
PP HAJI MOHAMED NAIM BIN YUSOFF ( 01.04.1988-15.06.1993 )
PP WAN MOHAMAD NAZARIE BIN WAN MAHMOOD ( 16.06.1993-31.01.1997 )
PP ALZAFRY MOHAMED ALNASSIF BIN MOHAMED ADAHAN ( 01.02.1997-15.09.2003 )
PP ROSLAN BIN HAJI MOHAMED ( 16.09.2003-04.06.2007 )
PKP JAMIL RAZIF BIN KASSIM ( 05.06.2007-13.04.2010 )
PKP ABU HASAN BIN HUSSAIN ( 14.04.2010-15.05.2013 )
PKK AHMAD SA'IDI BIN HAMZAH ( 15.05.2013-14.09.2015 )
PKK DATO' ABU HASAN BIN HUSSAIN